Založ si blog

Rekonštrukcia okien v byte – aké okná si vybrať?

Kým tepelno-technické normy pri novostavbách stále sprísňujú požiadavky na kvalitu okien, pri rekonštrukcii starších domov, bytov alebo priestorov je to o niečo voľnejšie. Na trhu je k dispozícii množstvo výrobcov okien a tiež veľa typov okien a okenných profilov. Človek si môže vyberať z plastových, hliníkových, drevených okien alebo ich kombinácie. Dôležitým faktorom je pri tom disponibilný rozpočet.

Každý typ okien má svoje výhody aj nevýhody. Kým plastové okná sú takmer bezúdržbové, drevené okná vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Hliníkové okná sú často výrazne drahšie avšak trvácnejšie a pevnejšie. Ľudia preto čím ďalej tým viac siahajú po kombinácii týchto materiálov, teda drevo-hliníkových alebo plast-hliníkových oknách. Ich výhodou je akceptovateľná cena a spojenie najlepších vlastností z každého materiálu.

Plast-hliníkové okno OPTIM

Každá prerábka je však iná. Ak ste sa rozhodli investovať do kompletnej rekonštrukcie vrátane zateplenia budovy, výmeny okien alebo jej odizolovania, v tomto prípade je vhodné siahnuť po kvalitnejších oknách s lepšími parametrami. Vhodné sú okná s väčšou stavebnou hĺbkou (aspoň 76mm), izolačným 3-sklom s teplým rámikom a čo najnižšími koeficientami prestupu tepla Uw, Ug a Uf. Pri menej rozsiahlych rekonštrukciách postačujú okná strednej triedy, s izolačným 2-sklom a menšou stavebnou hĺbkou. Samozrejme však vždy odporúčame investovať do vyššej kvality, aby bola životnosť okien čo najdlhšia a nebola potrebná ďalšia investícia do výmeny alebo opravy.

Vlastnosťou, ktorú je potrebné zohľadniť pri výbere okien je počet tesnení. Nižšie triedy okien, ktoré sa využívajú zväčša v neobytných priestoroch ako sú garáže, technické miestnosti, sklady a pod., majú len dva dorazové tesnenia. Tento typ tesnení tvorí akýsi najnižší základ. Vyššou triedou, ktorú môžete zvoli do bytov alebo rodinných domov sú okná s dvomi dorazovými tesneniami a stredovým pierkom. Najvyššou a najkvalitnejšou triedou sú okná s tromi dorazovými tesneniami, ktoré dokážu zabezpečiť najlepšiu možnú izoláciu.

Plastové okno PASIV s 3 dorazovými tesneniami

Plastové či hliníkové okná do novostavby?

29.11.2021

Plast alebo hliník? Večná otázka pri výbere okien do novostavby. Ako si ale vybrať správne? Prvým faktorom, ktorý musíte zvážiť je cena. Žiaľ je to tak. Kvalitné hliníkové okná sú totiž niekedy aj o 100% drahšie ako tie plastové. Napríklad: Ak by Vás plastové okná do bežného bungalovu vyšli 7000€, v hliníku je potrebné počítať s cenou okolo 14000€. [...]

Aké okná sú vhodné do novostavby?

29.10.2021

Základnou vecou, na ktorú je potrebné sa pri výbere okien do novostavby pozrieť je tepelno-technická norma, ktorá upravuje parametre okien pre novostavby platná pre rok, v ktorom bolo vydané stavebné povolenie. Je dôležité mať o požiadavkách na parametre okien danej normy prehľad, nakoľko sa tieto normy rok čo rok sprísňujú a inovujú. To čo platilo včera, nemusí [...]

Aké parametre je dobré sledovať pri výbere okien?

08.10.2021

Stalo sa to niekedy aj Vám? Prídete na pobočku predajcu okien a pán za stolom na Vás vysype množstvo čísel, parametrov a údajov, ktoré Vám nič nehovoria. Stále preto platí, že pred návštevou pobočky alebo vypracovaním cenovej ponuky na okná a dvere je dobré urobiť si aspoň základný prehľad. Pri oknách a dverách je k dispozícii množstvo parametrov, ktoré [...]

Onkologické vyšetrenie

Slovensko má dáta staré desaťročie. Onkologickým pacientom má pomôcť projekt za 11 miliónov

04.02.2023 21:41

Projekt OnkoAsist má skrátiť pacientovi s podozrením na rakovinu cestu k liečbe z vyše 160 dní na 60.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5742x
Priemerná čítanosť článkov: 1436x

Autor blogu

Kategórie