Založ si blog

Rekonštrukcia okien v byte – aké okná si vybrať?

Kým tepelno-technické normy pri novostavbách stále sprísňujú požiadavky na kvalitu okien, pri rekonštrukcii starších domov, bytov alebo priestorov je to o niečo voľnejšie. Na trhu je k dispozícii množstvo výrobcov okien a tiež veľa typov okien a okenných profilov. Človek si môže vyberať z plastových, hliníkových, drevených okien alebo ich kombinácie. Dôležitým faktorom je pri tom disponibilný rozpočet.

Každý typ okien má svoje výhody aj nevýhody. Kým plastové okná sú takmer bezúdržbové, drevené okná vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Hliníkové okná sú často výrazne drahšie avšak trvácnejšie a pevnejšie. Ľudia preto čím ďalej tým viac siahajú po kombinácii týchto materiálov, teda drevo-hliníkových alebo plast-hliníkových oknách. Ich výhodou je akceptovateľná cena a spojenie najlepších vlastností z každého materiálu.

Plast-hliníkové okno OPTIM

Každá prerábka je však iná. Ak ste sa rozhodli investovať do kompletnej rekonštrukcie vrátane zateplenia budovy, výmeny okien alebo jej odizolovania, v tomto prípade je vhodné siahnuť po kvalitnejších oknách s lepšími parametrami. Vhodné sú okná s väčšou stavebnou hĺbkou (aspoň 76mm), izolačným 3-sklom s teplým rámikom a čo najnižšími koeficientami prestupu tepla Uw, Ug a Uf. Pri menej rozsiahlych rekonštrukciách postačujú okná strednej triedy, s izolačným 2-sklom a menšou stavebnou hĺbkou. Samozrejme však vždy odporúčame investovať do vyššej kvality, aby bola životnosť okien čo najdlhšia a nebola potrebná ďalšia investícia do výmeny alebo opravy.

Vlastnosťou, ktorú je potrebné zohľadniť pri výbere okien je počet tesnení. Nižšie triedy okien, ktoré sa využívajú zväčša v neobytných priestoroch ako sú garáže, technické miestnosti, sklady a pod., majú len dva dorazové tesnenia. Tento typ tesnení tvorí akýsi najnižší základ. Vyššou triedou, ktorú môžete zvoli do bytov alebo rodinných domov sú okná s dvomi dorazovými tesneniami a stredovým pierkom. Najvyššou a najkvalitnejšou triedou sú okná s tromi dorazovými tesneniami, ktoré dokážu zabezpečiť najlepšiu možnú izoláciu.

Plastové okno PASIV s 3 dorazovými tesneniami

Plastové či hliníkové okná do novostavby?

29.11.2021

Plast alebo hliník? Večná otázka pri výbere okien do novostavby. Ako si ale vybrať správne? Prvým faktorom, ktorý musíte zvážiť je cena. Žiaľ je to tak. Kvalitné hliníkové okná sú totiž niekedy aj o 100% drahšie ako tie plastové. Napríklad: Ak by Vás plastové okná do bežného bungalovu vyšli 7000€, v hliníku je potrebné počítať s cenou okolo 14000€. [...]

Aké okná sú vhodné do novostavby?

29.10.2021

Základnou vecou, na ktorú je potrebné sa pri výbere okien do novostavby pozrieť je tepelno-technická norma, ktorá upravuje parametre okien pre novostavby platná pre rok, v ktorom bolo vydané stavebné povolenie. Je dôležité mať o požiadavkách na parametre okien danej normy prehľad, nakoľko sa tieto normy rok čo rok sprísňujú a inovujú. To čo platilo včera, nemusí [...]

Aké parametre je dobré sledovať pri výbere okien?

08.10.2021

Stalo sa to niekedy aj Vám? Prídete na pobočku predajcu okien a pán za stolom na Vás vysype množstvo čísel, parametrov a údajov, ktoré Vám nič nehovoria. Stále preto platí, že pred návštevou pobočky alebo vypracovaním cenovej ponuky na okná a dvere je dobré urobiť si aspoň základný prehľad. Pri oknách a dverách je k dispozícii množstvo parametrov, ktoré [...]

Igor Matovič

Matovič sám neodstúpi. Neschválenie rozpočtu podľa neho vedie k predčasným voľbám

25.09.2022 14:40

Minister sa pri schvaľovaní "zákona roka" obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať.

Veronika Remišová, Richard Takáč, ta3

Remišová 'vyučovala' Takáča: Protiruské sankcie zaviedol Fico, doštudujte si to

25.09.2022 14:00

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v debate s poslancom Richardom Takáčom (Smer) sa dostali do sporu o sankciách proti Rusku.

Russia Ukraine

Putin možno nasadil proti Zelenskému už aj ľudožrúta

25.09.2022 13:40

Jegor Komarov je brutálny zločinec, ktorého v Rusku odsúdili za kanibalizmus na doživotie. Je však celkom možné, že vo väzení už nesedí.

Igor Matovič

Smer je za odvolanie Matoviča, Za ľudí by návrh nepodporila

25.09.2022 13:07

V relácii TA3 V politike diskutovala Veronika Remišová (Za ľudí) a Richard Takáč zo Smeru.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 4602x
Priemerná čítanosť článkov: 1151x

Autor blogu

Kategórie