Založ si blog

Plastové či hliníkové okná do novostavby?

Plast alebo hliník? Večná otázka pri výbere okien do novostavby. Ako si ale vybrať správne? Prvým faktorom, ktorý musíte zvážiť je cena. Žiaľ je to tak. Kvalitné hliníkové okná sú totiž niekedy aj o 100% drahšie ako tie plastové. Napríklad: Ak by Vás plastové okná do bežného bungalovu vyšli 7000€, v hliníku je potrebné počítať s cenou okolo 14000€. Samozrejme, je množstvo profilov a prevedení s rôznymi cenami, ale všeobecne môžete počítať s týmto vzorcom. Ak narazíte na hliníkové okná, ktoré sa cenovo približujú k cene tých plastových, mali by ste zbystriť pozornosť – niekde bude pravdepodobne problém.

Čo sa týka izolačných vlastností, plast má zväčša navrch. Systém plastových komôr má väčšinou lepšie izolačné vlastnosti ako hliník. Samozrejme, ak ste ochotní si priplatiť za hrubší hliníkový profil, vyplnený izolantom (napr. PUR penou), s väčšou stavebnou hĺbkou a s prerušeným tepelným mostom, izolačné vlastnosti budú porovnateľné. Vždy odporúčame sledovať index prechodu tepla cez okno označovaný ako Uw. Ten by sa mal pri kvalitnejších oknách pohybovať okolo 0,7 – 0,8 W/(m2K) v prípade hliníka aj plastu. Z pohľadu pevnosti profilov je lepšie zvoliť hliník. Ten totiž dilatuje po vertikálnej alebo horizontálnej osy – neohýba sa. Zatiaľ čo pri plastových profiloch môžeme pri extrémoch počasia (príliš teplo/zima), alebo pri väčších rozmeroch pozorovať ohyb krídla, ktoré sa vplyvom teplôt ohýba ako luk. Tento ohyb však pri ustálení počasia zmizne.

Hliníkové okno HEROAL 77 Zdroj: www.slovaktual.sk

Povrchová úprava môže byť pri hliníkových aj plastových oknách laminovaním, teda profil sa polepí renolitovou fóliou, ktorá je dostupná v rôznych jednoliatych farbách alebo drevodekoroch. Pri hliníkových oknách je ďalšou možnosťou povrchová úprava striekaním do odtieňov RAL. Odolnosť voči oderu je v oboch prípadoch porovnateľná, avšak pri hliníkových oknách je možné zvoliť si vyššiu triedu povrchovej úpravy, tzv. povrchovú úpravu HWR, ktorá spĺňa najvyššie požiadavky oderuvzdornosti a tiež veľmi efektívne odoláva poveternostným podmienkam. Samozrejme je ale potrebné si za ňu priplatiť.

RAL vzorkovník farieb
Zdroj: www.slovaktual.sk

Dizajnovo jednoznačne vyhrávajú hliníkové okná. Tie majú hladké línie, krídla sú zalícované s rámom a farebne ich môžete zladiť doslova k čomukoľvek. Ak sú Vašim snom olivovo zelené, parížske modré alebo vínovo červené okná, pri hliníku žiaden problém. Ak túžite po modernom dizajne hliníkových okien, ale zároveň je Váš rozpočet obmedzený a dbáte aj na dobrú izoláciou, môže byť pre Vás odpoveďou kombinovaný plast-hliníkový profil. Ten v sebe spája izoláciu a cenu plastových okien a zároveň dizajn a povrchovú úpravu hliníka. Na vchodové dvere sa však pozerá trochu inak. Pri novostavbách vždy jednoznačne odporúčame hliníkové prevedenie. Cenový rozdiel hliníkových a plastových dverí je markantne menší, radovo môžeme hovoriť o desiatkach, nie stovkách percent. Vchodové dvere sú častokrát najnamáhanejším prvkom domu. Denne cez ne prejdete niekoľkokrát, preto je potrebné aby boli pevné a odolné voči poveternostným podmienkam aj častej manipulácii. Nehovoriac o tom, že v posledných rokoch sú v popredí najmä tmavé farby ako napríklad antracit. Pri tmavých farbách z exteriéru, orientácii na južnú svetovú stranu alebo väčších rozmeroch dverí by ste nad plastovým prevedením ani nemali premýšľať. Tu je vhodným variantom jednoznačne hliník.

Rekonštrukcia okien v byte – aké okná si vybrať?

03.01.2022

Kým tepelno-technické normy pri novostavbách stále sprísňujú požiadavky na kvalitu okien, pri rekonštrukcii starších domov, bytov alebo priestorov je to o niečo voľnejšie. Na trhu je k dispozícii množstvo výrobcov okien a tiež veľa typov okien a okenných profilov. Človek si môže vyberať z plastových, hliníkových, drevených okien alebo ich kombinácie. Dôležitým [...]

Aké okná sú vhodné do novostavby?

29.10.2021

Základnou vecou, na ktorú je potrebné sa pri výbere okien do novostavby pozrieť je tepelno-technická norma, ktorá upravuje parametre okien pre novostavby platná pre rok, v ktorom bolo vydané stavebné povolenie. Je dôležité mať o požiadavkách na parametre okien danej normy prehľad, nakoľko sa tieto normy rok čo rok sprísňujú a inovujú. To čo platilo včera, nemusí [...]

Aké parametre je dobré sledovať pri výbere okien?

08.10.2021

Stalo sa to niekedy aj Vám? Prídete na pobočku predajcu okien a pán za stolom na Vás vysype množstvo čísel, parametrov a údajov, ktoré Vám nič nehovoria. Stále preto platí, že pred návštevou pobočky alebo vypracovaním cenovej ponuky na okná a dvere je dobré urobiť si aspoň základný prehľad. Pri oknách a dverách je k dispozícii množstvo parametrov, ktoré [...]

zelenskyj

Zelenský kritizuje cenový strop pre ruskú ropu. Chce nižší, nech to Rusov zabolí

03.12.2022 22:13

Cenový strop na ruskú ropu 60 amerických dolárov za barel nie je "seriózny", pretože je pre Moskvu "celkom pohodlný," vyhlásil Volodymyr Zelenskyj.

Jaroslaw Kaczynski

Kaczyński obvinil Nemcov, že chcú opäť vládnuť Európe

03.12.2022 21:15

Keď Nemcom nevyšlo ovládnutie Európy vojensky, chcú to teraz urobiť mierovou cestou, tvrdí poľský politik Jaroslaw Kaczyński.

taška pátranie, muž

Našiel cudziu tašku, vzal si ju. Polícia hľadá muža, ktorý o tom niečo môže vedieť. Poznáte ho?

03.12.2022 20:58

Bratislavskí policajti pátrajú po mužovi, ktorý v predajni bratislavského obchodného centra našiel tašku, ktorú neodovzdal a odišiel s ňou.

ukrajina mariupoľ maxar

Rusi postavili v Mariupole novú základňu. Rozšíril sa aj cintorín, odhalili satelitné snímky

03.12.2022 20:25

Ukrajinské úrady odhadujú, že ruské bombardovanie zanechalo v troskách až 90 percent z mestskej infraštruktúry.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5141x
Priemerná čítanosť článkov: 1285x

Autor blogu

Kategórie