Založ si blog

Aké okná sú vhodné do novostavby?

Základnou vecou, na ktorú je potrebné sa pri výbere okien do novostavby pozrieť je tepelno-technická norma, ktorá upravuje parametre okien pre novostavby platná pre rok, v ktorom bolo vydané stavebné povolenie.

Je dôležité mať o požiadavkách na parametre okien danej normy prehľad, nakoľko sa tieto normy rok čo rok sprísňujú a inovujú. To čo platilo včera, nemusí platiť dnes a v konečnom dôsledku môžete pri kolaudácii domu ostať nemilo prekvapení. Parametre okien sú totiž celkom významným faktorom pri určovaní energetickej triedy stavby. Od roku 2021 totiž musia novostavby rodinných domov spadať do energetickej triedy A0, kde sa bez kvalitných okien a obnoviteľných zdrojov energie novostavba dostane len ťažko.

Tepelná izolácia okien pre novostavbu
Zdroj: www.slovaktual.sk

Najpodstatnejším parametrom pri výbere okien do novostavby je súčiniteľ prechodu tepla, ktorý by po novom nemal byť vyšší ako 0,85W/(m2K). Trojsklo je v tomto prípade už samozrejmosťou, najideálnejšie s čo najväčšou hrúbkou, teplým dištančným rámikom s koeficientom 0,50 alebo 0,60W/(m2K). Ďalším faktorom je spôsob montáže okien. Kým pri rekonštrukciách postačuje štandardná montáž na montážne pracne a penu, pri novostavbách by mala byť štandardná montáž doplnená o montážne pásky. Primárnou úlohou týchto pások je odvádzanie vlhkosti a ochrana peny pred poveternostnými podmienkami. Z interiéru je pripájacia špára okna doplnená parozábranovou samolepiacou páskou, z exteriéru komprimačnou paropriepustnou páskou. Nie je to však pravidlom, existuje veľké množstvo druhov montážnych pások, ktoré sa dajú pri montáži okien použiť. Je to na dohode montážnej firmy so zákazníkom.

Komprimačná montážna páska
Zdroj: www.slovaktual.sk

Dôležité je tiež dodať, že kvalitné okná robí kvalitná montáž. Veľa ľudí má ,,dobrého,, známeho, ktorý niekedy dávno, roku pána 2004 osadil do svojej pivnice okno, ktoré kúpil v stavebninách a od tej doby sa označuje za montéra okien. Ľudia sa často nechajú zlákať kamarátskou cenou nehľadiac na kvalitu montáže. To sa im však často vypomstí v podobe prefukovania, plesní, opukávania omietky alebo orosovania okien. V tomto prípade naozaj platí porekadlo ,,nie som tak bohatý, aby som si kupoval lacné veci,,

Rekonštrukcia okien v byte – aké okná si vybrať?

03.01.2022

Kým tepelno-technické normy pri novostavbách stále sprísňujú požiadavky na kvalitu okien, pri rekonštrukcii starších domov, bytov alebo priestorov je to o niečo voľnejšie. Na trhu je k dispozícii množstvo výrobcov okien a tiež veľa typov okien a okenných profilov. Človek si môže vyberať z plastových, hliníkových, drevených okien alebo ich kombinácie. Dôležitým [...]

Plastové či hliníkové okná do novostavby?

29.11.2021

Plast alebo hliník? Večná otázka pri výbere okien do novostavby. Ako si ale vybrať správne? Prvým faktorom, ktorý musíte zvážiť je cena. Žiaľ je to tak. Kvalitné hliníkové okná sú totiž niekedy aj o 100% drahšie ako tie plastové. Napríklad: Ak by Vás plastové okná do bežného bungalovu vyšli 7000€, v hliníku je potrebné počítať s cenou okolo 14000€. [...]

Aké parametre je dobré sledovať pri výbere okien?

08.10.2021

Stalo sa to niekedy aj Vám? Prídete na pobočku predajcu okien a pán za stolom na Vás vysype množstvo čísel, parametrov a údajov, ktoré Vám nič nehovoria. Stále preto platí, že pred návštevou pobočky alebo vypracovaním cenovej ponuky na okná a dvere je dobré urobiť si aspoň základný prehľad. Pri oknách a dverách je k dispozícii množstvo parametrov, ktoré [...]

Lloyd Austin, Sebastien Lecornu

Austin: USA musia zbrojiť, aby udržali krok s Čínou. Má vôľu aj moc

04.12.2022 06:50

USA majú pred sebou kľúčové kroky, v ktorých musia investovať do armády, ak chcú byť naďalej protiváhou Číny, povedal americký minister obrany.

zelenskyj

Zelenský kritizuje cenový strop pre ruskú ropu. Chce nižší, nech to Rusov zabolí

03.12.2022 22:13

Cenový strop na ruskú ropu 60 amerických dolárov za barel nie je "seriózny", pretože je pre Moskvu "celkom pohodlný," vyhlásil Volodymyr Zelenskyj.

Jaroslaw Kaczynski

Kaczyński obvinil Nemcov, že chcú opäť vládnuť Európe

03.12.2022 21:15

Keď Nemcom nevyšlo ovládnutie Európy vojensky, chcú to teraz urobiť mierovou cestou, tvrdí poľský politik Jaroslaw Kaczyński.

taška pátranie, muž

Našiel cudziu tašku, vzal si ju. Polícia hľadá muža, ktorý o tom niečo môže vedieť. Poznáte ho?

03.12.2022 20:58

Bratislavskí policajti pátrajú po mužovi, ktorý v predajni bratislavského obchodného centra našiel tašku, ktorú neodovzdal a odišiel s ňou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 5142x
Priemerná čítanosť článkov: 1286x

Autor blogu

Kategórie