Kým tepelno-technické normy pri novostavbách stále sprísňujú požiadavky na kvalitu okien, pri rekonštrukcii starších domov, bytov alebo priestorov je to o niečo voľnejšie. Na trhu je k dispozícii množstvo výrobcov okien a tiež veľa typov okien a okenných profilov. Človek si môže vyberať z plastových, hliníkových, drevených okien alebo ich kombinácie. Dôležitým faktorom je pri tom disponibilný rozpočet.
Každý typ okien má svoje výhody aj nevýhody. Kým plastové okná sú takmer bezúdržbové, drevené okná vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Hliníkové okná sú často výrazne drahšie avšak trvácnejšie a pevnejšie. Ľudia preto čím ďalej tým viac siahajú po kombinácii týchto materiálov, teda drevo-hliníkových alebo plast-hliníkových oknách. Ich výhodou je akceptovateľná cena a spojenie najlepších vlastností z každého materiálu.
Každá prerábka je však iná. Ak ste sa rozhodli investovať do kompletnej rekonštrukcie vrátane zateplenia budovy, výmeny okien alebo jej odizolovania, v tomto prípade je vhodné siahnuť po kvalitnejších oknách s lepšími parametrami. Vhodné sú okná s väčšou stavebnou hĺbkou (aspoň 76mm), izolačným 3-sklom s teplým rámikom a čo najnižšími koeficientami prestupu tepla Uw, Ug a Uf. Pri menej rozsiahlych rekonštrukciách postačujú okná strednej triedy, s izolačným 2-sklom a menšou stavebnou hĺbkou. Samozrejme však vždy odporúčame investovať do vyššej kvality, aby bola životnosť okien čo najdlhšia a nebola potrebná ďalšia investícia do výmeny alebo opravy.
Vlastnosťou, ktorú je potrebné zohľadniť pri výbere okien je počet tesnení. Nižšie triedy okien, ktoré sa využívajú zväčša v neobytných priestoroch ako sú garáže, technické miestnosti, sklady a pod., majú len dva dorazové tesnenia. Tento typ tesnení tvorí akýsi najnižší základ. Vyššou triedou, ktorú môžete zvoli do bytov alebo rodinných domov sú okná s dvomi dorazovými tesneniami a stredovým pierkom. Najvyššou a najkvalitnejšou triedou sú okná s tromi dorazovými tesneniami, ktoré dokážu zabezpečiť najlepšiu možnú izoláciu.
Celá debata | RSS tejto debaty